Навколо процедури набуття права на виконання будівельних робіт

Навколо процедури набуття права на виконання будівельних робіт, так само, до речі, прийняття закінчених будівництвом об’єктів в експлуатацію, постійно виникають гострі дискусії, які нерідко переходять і у скандали. Саме після ряду таких дискусій і народилися ці «не причесані» судження, які, можливо, десь і колись будуть враховані. Можливо, викличуть інші думки, а, скоріш за все, кануть у лепту. Але проблема не зникне. І нічого дивного у цьому немає.

Бо у зазначених питаннях сфокусовані інтереси замовника, місцевої громади, конкретних мешканців. А загалом суспільства. Від того, якою буде і як називатиметься остання інстанція на шляху недопущення незаконної забудови, практично нічого не залежить. Всерівно хтось має відповідати. І завжди комусь не подобатиметься рішення, яке не відповідає суб’єктивним бажанням когось іншого. І що вже говорити про зміну парадигми у разі переходу із стану замовників або підрядників до рядів контрольних органів. Як завжди, проблема не в формі, а в змісті. Бачили вже не раз.

Справа в іншому – щоб відповідати, потрібно мати належний інструментарій для впевненості у прийнятих рішеннях.

Використовуючи математичну науку, можна сказати, що при набутті права на виконання будівельних робіт існують дві умови: необхідна і достатня.

Необхідна – це наявність права володіння або користування земельною ділянкою та проектної документації, розробленої і затвердженої в установленому порядку. З цим все більш менш зрозуміло у контексті прийняття органом держархбудконтролю відповідного рішення.

А от достатня? Щодо земельної ділянки – то це відповідність функціонального призначення забудови, яке визначається на підставі Державного класифікатора будівель і споруд (ДК 018-2000), цільовому призначенню земельної ділянки, Не просто, але і не складно.

Щодо проектної документації…

Для початку пункт 10 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16 травня 2011 року №45:

«10. Склад та зміст проектної документації об’єктів будівництва на всіх стадіях проектування визначаються згідно з будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проектних рішень та їх реалізації.»

Як у пісні: «какие старые слова, а как кружится голова»

.