Ще раз про авторський нагляд

Ось одна із тем, що, як і передбачалось, виникла у продовження публікації річної давності «Про авторський нагляд та його зміну» (Вісник будівельника №3/2017, далі – попередня публікація).

Відразу слід наголосити, що дана публікація, а скоріше дослідження, як і попередня, не претендує на однозначне тлумачення досить суперечливих і не до кінця виписаних норм законодавства із зазначеного питання. Але потреба розібратися у питанні існує, чому власне і присвячена публікація.

Один із прикладних випадків, коли виникає проблема зміни автора проекту (сформована на підставі звернення читача до редакції):

Фахівець, який був головним архітектором чи головним інженером розробленого і переданого замовнику проекту, звільнився з проектної організації, яка виступала розробником проекту, і у подальшому не хоче обтяжувати себе безпосереднім здійсненням чи організацією авторського нагляду. Для цього, як вважає цей фахівець, йому потрібно перестати бути автором проекту.

Сказати, що ситуація дивна – майже нічого не сказати. Уявлення відразу малює споріднену картину, коли, наприклад, композитор відмовляється від свого музичного твору і хоче передати авторство комусь іншому. А художник передає намальовану ним картину під авторство іншого митця. Ну добре, якщо це стається до оприлюднення твору, тоді це врешті-решт «інтимні подробиці» окремих осіб. А якщо твір прозвучав, а картина виставлена? А у нашому випадку проект розроблено і затверджено? І чи є пряма аналогія між зазначеними прецедентами?

Нагадаємо (ст.11 Закону України «Про архітектурну діяльність»):

Авторський нагляд здійснюється архітектором – автором проекту об’єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами.

Визначення терміну АВТОР ПРОЕКТУ, яке б однозначно ідентифікувало і належним чином визначало процедуру встановлення та обсяг повноважень відповідної особи, як уже зазначалося у попередній публікації, віднайти не вдалося.

Визначення, наведене у Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів (затверджений наказом Мінрегіонбуду від 16.05.2011 №45, далі – Порядок проектування), а саме:

автор проекту – архітектор, який є розробником затвердженого проекту

є скоріше ритуальним. Бо, як мінімум, породжує питання – а хто власне? І якими документами це визначається.